Finteo
Umów się +48 666 168 802 Biuro Obsługi Klienta 24h/7
5/5

Komentarze (0)

6 miesięcy temu
obraz

Czy muszę być w sądzie jak ogłaszam upadłość?

Upadłość konsumencka to proces prawny, który dla wielu osób staje się ostatnią deską ratunku w sytuacji, gdy długi przewyższają możliwości finansowe, a perspektywa wyjścia z zobowiązań bez pomocy zewnętrznej wydaje się nierealna.

Upadłość konsumencka to proces prawny, który dla wielu osób staje się ostatnią deską ratunku w sytuacji, gdy długi przewyższają możliwości finansowe, a perspektywa wyjścia z zobowiązań bez pomocy zewnętrznej wydaje się nierealna. Proces ten, choć wydaje się być skomplikowany i obarczony wieloma formalnościami, może stać się szansą na nowy start bez ciężaru długów. Jednym z często pojawiających się pytań w kontekście upadłości konsumenckiej jest kwestia obecności w sądzie. Czy konieczne jest osobiste stawiennictwo w trakcie ogłaszania upadłości?

 

Zacznijmy od podstaw. Upadłość konsumencka to procedura uregulowana w polskim prawie, która umożliwia osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej umorzenie ich długów pod pewnymi warunkami. Proces ten rozpoczyna się od złożenia wniosku do sądu wraz z obszerną dokumentacją, która ma na celu wykazanie stanu niewypłacalności wnioskodawcy. Dokumentacja ta jest kluczowa, gdyż na jej podstawie sąd ocenia, czy dana osoba kwalifikuje się do ogłoszenia upadłości.

 

Czy muszę być w sądzie przy upadłości?

 

Wracając do pytania o obecność w sądzie – zasadniczo, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wnioskodawca nie jest zobowiązany do osobistego stawiennictwa na rozprawie. Bywa jednak taka potrzeba, ale to w naprawdę trudnych sytuacjach, gdy ktoś na przykład jest oskarżony o fałszerstwo, albo przyczyny, które podał we wniosku są absurdalne. Wtedy może zostać wezwany do sądu, ale są to bardzo rzadkie przypadki. Jest to moment, w którym sędzia ma możliwość bezpośredniego zadania pytań wnioskodawcy, a także przeprowadzenia niezbędnej weryfikacji przedstawionych informacji. Obecność ta ma również wymiar symboliczny – to moment, w którym osoba zadłużona staje przed organem sprawiedliwości, aby oficjalnie rozpocząć proces oddłużania.

W Polsce do września 2023 roku zgłoszono około 93 280 wniosków o upadłość. Tylko nieliczny odsetek tych osób, musiał pojawiać się w sądzie. W 99% wszystko odbywa się poprzez przesyłanie dokumentacji i kontakt z Syndykiem. 

 

Jednakże, w praktyce, istnieją pewne okoliczności, które mogą zwolnić wnioskodawcę z obowiązku stawienia się na rozprawie. Przykładem może być stan zdrowia uniemożliwiający podróż do sądu, co musi być odpowiednio udokumentowane. W takich sytuacjach sąd może zdecydować o przeprowadzeniu rozprawy bez obecności wnioskodawcy lub zezwolić na uczestnictwo za pośrednictwem środków komunikacji na odległość, takich jak wideokonferencja.

 

Należy jednak podkreślić, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a decyzja o ewentualnym zwolnieniu z obowiązku stawiennictwa należy do sądu. Dlatego też, nawet jeśli istnieją przesłanki mogące uzasadniać nieobecność, nie można przyjąć tego za pewnik bez wcześniejszego uzyskania zgody sądu.

 

Upadłość Konsumencka - o czym pamiętać?

 

W kontekście upadłości konsumenckiej ważne jest również, aby pamiętać o roli syndyka. Syndyk to osoba wyznaczona przez sąd, która przejmuje zarząd nad majątkiem dłużnika i odpowiada za jego likwidację oraz rozdzielenie uzyskanych środków między wierzycieli. Obecność syndyka w procesie upadłościowym jest niezbędna, gdyż to on odpowiada za sprawne przeprowadzenie procedury i reprezentuje dłużnika w wielu aspektach prawnych.

 

Podsumowując, choć obecność w sądzie w trakcie ogłaszania upadłości jest rzadką zasadą i istnieją wyjątki od tej reguły. Ważne jest, aby każdy, kto rozważa upadłość konsumencką, dokładnie zapoznał się z obowiązującymi przepisami i, w razie potrzeby, skonsultował się z prawnikiem specjalizującym się w tej dziedzinie prawa. Upadłość konsumencka jest procesem, który może otworzyć drogę do nowego życia bez długów, ale wymaga świadomego podejścia i zrozumienia swoich obowiązków oraz praw.

O Autorze

Zostaw swój komentarz!

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu. Może będziesz pierwsza/ -y?

Zobacz także

Od upadłości do nowego początku – wypełnij formularz i odetchnij od problemów!

Na czym polega umorzenie długów?  

Skontaktuj się z nami

x

Umów się na darmową rozmowę telefoniczną z Ekspertem Oddłużeniowym - pomoże Ci rozwiązać Twój problem.

Nasz Ekspert skontaktuje się z Tobą z numeru +48 666 168 802 lub +48 600 641 312 najszybciej jak to możliwe.