Finteo
Umów się +48 666 168 802 Biuro Obsługi Klienta 24h/7
5/5

Komentarze (3)

4 miesięcy temu
obraz

Revolut i System Ognivo

Revolut i system Ognivo: Jak to wpływa na dostęp komornika do konta?

Revolut, oferujący usługi bankowe online, zmienił swoje działanie w 2020 roku, uzyskując licencję bankową i stając się bankiem specjalistycznym – Revolut Bank UAB. Ta zmiana miała znaczący wpływ na dostęp komorników do kont użytkowników Revolut.

 

Co to jest Revolut?

 

Revolut umożliwia dokonywanie płatności internetowych oraz stacjonarnych w różnych walutach, a także wypłacanie pieniędzy z bankomatów na całym świecie.

 

Co to jest system Ognivo?

 

System Ognivo, stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową, umożliwia szybką i bezpieczną wymianę informacji pomiędzy bankami a instytucjami takimi jak ZUS, urzędy skarbowe, komornicy sądowi, prokuratura, czy Poczta Polska. Jest to jedyne takie rozwiązanie w Polsce dostępne od 2007 roku, znacząco przyspieszające i upraszczające proces wymiany informacji.

 

Dostęp Komornika do Konta Revolut

 

Komornik może uzyskać dostęp do konta Revolut i zająć zgromadzone tam środki. Revolut, jako bank, podlega pod system Ognivo, co umożliwia komornikom dostęp do informacji o kontach bankowych dłużników. Aby jednak doszło do zajęcia środków, konieczne jest przeprowadzenie postępowania sądowego, a komornik musi otrzymać stosowny nakaz i poinformować dłużnika o sytuacji.

 

Zobacz więcej: Konto revolut a komornik

 

 

Polskie prawo przewiduje również tzw. kwotę wolną od zajęcia, która wynosi 75% minimalnej krajowej. Jeśli na koncie Revolut znajduje się kwota mniejsza od tej kwoty wolnej, komornik nie może jej zająć. W przypadku większych środków, komornik jest zobowiązany zostawić dłużnikowi 75% minimalnej krajowej.

 

Upadłość Konsumencka a Konto Revolut

 

W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej, majątek dłużnika, w tym środki zgromadzone na kontach bankowych, staje się częścią masy upadłościowej zarządzanej przez syndyka. Rachunek bankowy może zostać zablokowany, a dostęp do środków ograniczony do decyzji syndyka.

 

Wszelkie postępowania egzekucyjne, w tym działania komornika, ulegają zawieszeniu po ogłoszeniu upadłości. Syndyk może zdjąć blokadę komornika, przedstawiając w banku postanowienie o upadłości Jednakże, upadły nie może samodzielnie przekonać banku do umożliwienia dostępu do zablokowanego konta. Wymagana jest dyspozycja syndyka, która określa sposób dysponowania środkami na rachunku.

 

Podsumowanie

 

Zmiana statusu Revolut na bank specjalistyczny i podleganie pod system Ognivo znacząco wpłynęło na możliwość dostępu komorników do kont Revolut. Upadłość konsumencka komplikuje zarządzanie środkami na kontach, wprowadzając wymóg koordynacji z syndykiem. Dla użytkowników Revolut, te zmiany oznaczają konieczność zrozumienia nowych realiów prawnych dotyczących dostępu do ich środków.

O Autorze

Zostaw swój komentarz!

Komentarze

2 miesięcy temu

Zupełne brednie. Jeśli udzielacie konsultacji o takiej samej wartości jak te bzdury o dostępie Ogniva do Revoluta to gratuluje 😁

1 miesiąc temu

Autor tych bredni powinien się najpierw zapoznać z informacją z KIR odnośnie banków należących do systemu Ognivo. Ułatwię tutaj zadanie: https://www.centralnainformacja.pl/o-usludze/lista-uczestnikow-centralnej-informacji/ Polski numer konta, który użytkownicy widzą w swojej aplikacji Revolut, pełni rolę konta technicznego. Oznacza to, że nie jest ono klasycznym rachunkiem bankowym w tradycyjnym rozumieniu, ale raczej narzędziem technologicznym służącym do zarządzania środkami i realizacji operacji finansowych. W związku z tym, polski komornik nie posiada bezpośredniej możliwości sprawdzenia takiego konta w ramach standardowych procedur egzekucyjnych Umowa dotycząca polskiego numeru rachunku IBAN jest zawierana indywidualnie pomiędzy Revolut a Aion Bankiem. Dzięki tej umowie użytkownicy Revolut mogą korzystać z polskiego IBANu, jednak ich środki są zarządzane przez Revolut za pośrednictwem konta technicznego. Ta specyficzna konstrukcja prawna i technologiczna sprawia, że dostęp komornika do środków na takim koncie jest znacząco utrudniony, co stanowi istotną cechę odróżniającą Revolut od tradycyjnych kont bankowych.

1 tydzień temu

Nie trzeba kombinowac z szukaniem banku / parabanku niezrzeszonego w Ognivo. Komornik sprawdza w tym systemie zazwyczaj tylko raz, na początku egzekucji: https://pamietnikwindykatora.pl/jak-czesto-komornik-sprawdza-konta-bankowe-w-ognivo/ Później już nie. To oznacza, że można sobie otworzyć kolejne konto i korzystać.

Zobacz także

Od upadłości do nowego początku – wypełnij formularz i odetchnij od problemów!

Na czym polega umorzenie długów?  

Skontaktuj się z nami

x

Umów się na darmową rozmowę telefoniczną z Ekspertem Oddłużeniowym - pomoże Ci rozwiązać Twój problem.

Nasz Ekspert skontaktuje się z Tobą z numeru +48 666 168 802 lub +48 600 641 312 najszybciej jak to możliwe.