- « Wróć
- Finteo
- Słownik pojęć prawnych
- Adwokacka Izba
Adwokacka Izba w kontekście Upadłości Konsumenckiej
Adwokacka Izba to instytucja samorządowa, której głównym celem jest reprezentowanie interesów adwokatów oraz utrzymanie właściwego poziomu usług prawnych świadczonych przez adwokatów swoim klientom. Do zadań Adwokackiej Izby należy m.in. nadzorowanie przestrzegania etyki zawodowej, prowadzenie ewidencji adwokatów, organizowanie szkoleń, a także wspieranie adwokatów w ich zawodowej działalności.
Przykład zastosowania Adwokackiej Izby w postępowaniu upadłościowym:
W przypadku naruszenia przez adwokata zasad etyki zawodowej podczas postępowania upadłościowego, np. przez niewłaściwą reprezentację klienta, brak rzetelności w przygotowywaniu pism procesowych czy udzielaniu porad prawnych, strona poszkodowana może zgłosić skargę do właściwej Adwokackiej Izby. Adwokacka Izba może wszcząć postępowanie wyjaśniające w tej sprawie i, jeśli stwierdzi naruszenie zasad etyki zawodowej, nałożyć na adwokata odpowiednią sankcję, np. upomnienie, karę pieniężną czy zawieszenie w prawach zawodowych.
Przykład zastosowania Adwokackiej Izby w postępowaniu oddłużeniowym:
Jeśli adwokat w trakcie postępowania oddłużeniowego naruszy zasady etyki zawodowej, np. przez nie udzielanie prawidłowych informacji dłużnikowi na temat jego praw i obowiązków, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej. Strona poszkodowana może zgłosić skargę do Adwokackiej Izby, która będzie miała kompetencje do wszczęcia postępowania wyjaśniającego i, w razie stwierdzenia naruszeń, nałożenia sankcji na adwokata.
Przykład zastosowania Adwokackiej Izby w pomocy prawnej podczas egzekucji komorniczej:
W sytuacji, gdy adwokat, reprezentując dłużnika podczas egzekucji komorniczej, naruszy zasady etyki zawodowej, np. przez nieuczciwe negocjacje z wierzycielem czy wprowadzenie klienta w błąd co do możliwości rozwiązania sprawy, strona poszkodowana może zgłosić skargę do Adwokackiej Izby. Adwokacka Izba może wówczas podjąć postępowanie wyjaśniające i, jeżeli stwierdzi naruszenie zasad etyki zawodowej, nałożyć na adwokata odpowiednią sankcję. Sankcje te mogą obejmować upomnienie, karę pieniężną czy zawieszenie w prawach zawodowych, w zależności od stopnia naruszenia zasad etyki zawodowej.