- « Wróć
- Finteo
- Słownik pojęć prawnych
- Akt małżeństwa
Akt małżeństwa a Upadłość Konsumencka
Akt małżeństwa – urzędowy dokument sporządzany przez urzędnika stanu cywilnego, który potwierdza zawarcie małżeństwa pomiędzy dwiema osobami. Akt ten jest zwykle sporządzany w momencie ceremonii zaślubin i przechowywany w Urzędzie Stanu Cywilnego. Akt małżeństwa jest niezbędny do potwierdzenia istnienia małżeństwa oraz małżeńskiego wspólnotowego majątku.
Przykład zastosowania aktu małżeństwa w postępowaniu upadłościowym:
W sytuacji, gdy jeden z małżonków ogłasza upadłość, akt małżeństwa może być wymagany jako dowód na istnienie małżeństwa oraz ewentualne roszczenia drugiego małżonka wobec majątku wspólnego. W postępowaniu upadłościowym może być konieczne ustalenie, jakie składniki majątku należą do wspólnoty majątkowej, aby właściwie podzielić majątek i spłacić wierzycieli.
Przykład zastosowania aktu małżeństwa w postępowaniu oddłużeniowym:
Podczas restrukturyzacji zadłużenia osoby fizycznej, akt małżeństwa może być istotny w celu ustalenia, czy dłużnik działa w ramach wspólnoty majątkowej z małżonkiem. Jeżeli tak, to może być konieczne uwzględnienie majątku wspólnego oraz długów drugiego małżonka w procesie restrukturyzacji długów i negocjacji z wierzycielami.
Przykład zastosowania aktu małżeństwa w pomocy prawnej podczas egzekucji komorniczej:
W przypadku egzekucji komorniczej prowadzonej przeciwko jednemu z małżonków, akt małżeństwa może być istotny do ustalenia, czy długi są zaciągnięte indywidualnie czy w ramach wspólnoty majątkowej. Jeśli małżonek dłużnika nie jest współdłużnikiem, ale egzekucja dotyczy majątku wspólnego, może być konieczne udowodnienie tego faktu na podstawie aktu małżeństwa. Wówczas małżonek niebędący dłużnikiem może skorzystać z pomocy prawnej, aby dochodzić swoich praw w stosunku do wspólnego majątku i sprzeciwić się niewłaściwym działaniem komornika.