- « Wróć
- Finteo
- Słownik pojęć prawnych
- Bezskuteczność wykonawcza
Bezskuteczność wykonawcza w kontekście Upadłości Konsumenckiej
Bezskuteczność wykonawcza oznacza brak skutku prawnego wykonania postanowienia sądowego z powodu niezgodności z prawem lub braku spełnienia warunków do jego wykonania. Innymi słowy, mówimy o bezskuteczności wykonawczej, gdy pomimo formalnego wykonania postanowienia sądowego, nie przynosi ono oczekiwanych rezultatów ze względu na naruszenie obowiązującego prawa lub nie spełnienie określonych przez prawodawcę wymogów.
Przykład zastosowania w postępowaniu upadłościowym:
W kontekście postępowania upadłościowego, bezskuteczność wykonawcza może wystąpić, gdy sąd wyda postanowienie o sprzedaży majątku upadłego przedsiębiorcy, lecz sprzedaż ta ostatecznie nie zostanie zrealizowana z powodu niezgodności z prawem, np. gdy procedura sprzedaży narusza prawa wierzycieli lub sprzedaż jest dokonywana poniżej wartości rynkowej majątku.
Przykład zastosowania w postępowaniu oddłużeniowym:
W postępowaniu oddłużeniowym, bezskuteczność wykonawcza może dotyczyć sytuacji, w której sąd nakazuje dłużnikowi spłatę długów w określony sposób, lecz dłużnik nie jest w stanie tego uczynić z powodu niemożliwości spełnienia warunków nałożonych przez sąd. Na przykład, sąd może nakazać dłużnikowi spłatę długów w ratach, jednakże dłużnik nie jest w stanie sprostać tym wymogom z powodu utraty źródła dochodu.
Przykład zastosowania w pomocy prawnej podczas egzekucji komorniczej:
W przypadku egzekucji komorniczej, bezskuteczność wykonawcza może wystąpić, gdy komornik próbuje zrealizować postanowienie sądu o zajęciu wynagrodzenia dłużnika, lecz nie jest to możliwe, gdyż dłużnik zmienił pracodawcę, a komornik nie dysponuje informacjami o nowym miejscu pracy. W takiej sytuacji, mimo formalnego podjęcia próby egzekucji, nie zostaje ona zrealizowana, co prowadzi do bezskuteczności wykonawczej.