- « Wróć
- Finteo
- Słownik pojęć prawnych
- Bezumowne korzystanie
Bezumowne korzystanie w kontekście Upadłości Konsumenckiej
Bezumowne korzystanie to sytuacja prawna, w której osoba korzysta z cudzej własności (np. nieruchomości, ruchomości, praw majątkowych) bez zawarcia umowy z właścicielem. W takim przypadku korzystający może narazić się na roszczenia ze strony właściciela, który może dochodzić swoich praw, np. poprzez żądanie usunięcia naruszenia, zasądzenie odszkodowania, czy nawet wystąpienie z wnioskiem o eksmisję.
Przykład zastosowania w postępowaniu upadłościowym:
Firma X ogłasza upadłość, a syndyk sprzedaje nieruchomość będącą własnością firmy w ramach postępowania upadłościowego. Nabywca nieruchomości, Firma Y, stwierdza, że sąsiednia firma Z korzysta z części terenu nieruchomości X bezumownie. Firma Y może wystąpić z roszczeniami przeciwko firmie Z, np. żądając usunięcia naruszenia, spłaty odszkodowania lub zawarcia stosownej umowy. Rozwiązanie sytuacji może wpłynąć na zaspokojenie roszczeń wierzycieli upadłej firmy X.
Przykład zastosowania w postępowaniu oddłużeniowym:
Pan Kowalski, będący w trakcie postępowania oddłużeniowego, odkrywa, że jego sąsiad korzysta z części jego działki bez umowy. Pan Kowalski może domagać się usunięcia naruszenia lub zawarcia umowy najmu, co pozwoli mu na uzyskanie dodatkowych dochodów i przyczyni się do pokrycia swoich zobowiązań wobec wierzycieli.
Przykład zastosowania w pomocy prawnej podczas egzekucji komorniczej:
Pani Nowak ma zaległości w spłacie kredytu hipotecznego i jest w trakcie egzekucji komorniczej. Odkrywa, że sąsiad korzysta bezumownie z jej garażu. Pani Nowak może wystąpić z roszczeniami przeciwko sąsiadowi, żądając usunięcia naruszenia, spłaty odszkodowania lub zawarcia umowy najmu. Uzyskane w ten sposób środki mogą przyczynić się do pokrycia części długów Pani Nowak wobec banku.