- « Wróć
- Finteo
- Słownik pojęć prawnych
- Egzekucja
Egzekucja w kontekście Upadłości Konsumenckiej
Egzekucja to procedura prawna mająca na celu realizację roszczeń wierzyciela w oparciu o tytuł wykonawczy, np. wyrok sądu, zaświadczenie komornika czy inny dokument uznany przez prawo za tytuł wykonawczy. Egzekucja polega na zaspokojeniu wierzyciela przez przymusowe ściągnięcie świadczenia od dłużnika. Proces egzekucji może obejmować różne formy postępowania, takie jak zajęcie wynagrodzenia, egzekucja z nieruchomości czy egzekucja z ruchomości.
W postępowaniu upadłościowym egzekucja może być stosowana w celu zabezpieczenia majątku dłużnika, z którego następnie dokonuje się spłaty długów wobec wierzycieli. W takim przypadku komornik zajmuje majątek dłużnika i prowadzi jego sprzedaż na rzecz masy upadłości, z której pokrywane są należności wierzycieli.
W postępowaniu oddłużeniowym, egzekucja może być zastosowana w przypadku, gdy dłużnik nie wywiązuje się z ustalonych w planie spłaty długów. Wówczas wierzyciele mogą wystąpić o wznowienie egzekucji, aby zaspokoić swoje roszczenia z majątku dłużnika, który nie został objęty postępowaniem oddłużeniowym.
W przypadku pomocy prawnej podczas egzekucji komorniczej, prawnik może udzielić wsparcia dłużnikowi poprzez sprawdzenie legalności i zgodności z prawem czynności komornika, przedstawienie zarzutów odnośnie egzekucji, np. wykazanie spłaty długu czy niezgodność z zasadami proporcjonalności czy humanitarności. W takim przypadku prawnik może przedstawić sądowi odpowiednie dowody, które mogą wpłynąć na zawieszenie lub unieważnienie egzekucji.Warto zaznaczyć, że egzekucja jest ściśle regulowana przez przepisy prawa, które mają na celu zapewnienie skuteczności i efektywności postępowania, a jednocześnie ochrony praw dłużnika i jego rodziny. W praktyce oznacza to, że zarówno wierzyciel, jak i dłużnik mają możliwość korzystania z różnych środków prawnych w celu zabezpieczenia swoich interesów w trakcie egzekucji.