- « Wróć
- Finteo
- Słownik pojęć prawnych
- Ekspresowe postępowanie upominawcze
Ekspresowe postępowanie upominawcze w kontekście Upadłości Konsumenckiej
Ekspresowe postępowanie upominawcze to szczególny rodzaj postępowania sądowego, mający na celu efektywne i szybkie rozpatrzenie spraw windykacyjnych, w których istnieje niewielki zakres sporu co do podstawy i wysokości roszczenia. W ramach tego postępowania, zastosowanie mają uproszczone zasady postępowania oraz możliwość korzystania z elektronicznych kanałów komunikacji, co przyczynia się do skrócenia czasu trwania procesu oraz ograniczenia formalności związanych z obsługą sprawy. W postępowaniu upominawczym, sąd bada zasadność roszczenia wierzyciela oraz sprawdza, czy spełnione są warunki przeprowadzenia takiego postępowania. Jeżeli roszczenie zostanie uznane za zasadne i nie zostaną zgłoszone sprzeciwy przez dłużnika, sąd może wydać nakaz zapłaty, który stanowi tytuł wykonawczy.
W kontekście postępowania upadłościowego, oddłużeniowego oraz pomocy prawnej podczas egzekucji komorniczej, ekspresowe postępowanie upominawcze może odgrywać różne role.
WW przypadku postępowania upadłościowego, wierzyciele, którzy nie posiadają jeszcze tytułu wykonawczego, mogą rozważyć skorzystanie z ekspresowego postępowania upominawczego, aby szybko uzyskać tytuł wykonawczy i zgłosić swoje roszczenia w postępowaniu upadłościowym.
W postępowaniu oddłużeniowym, ekspresowe postępowanie upominawcze może być wykorzystane przez wierzycieli, którzy chcą szybko dochodzić swoich roszczeń przed wszczęciem postępowania oddłużeniowego. Dłużnik może również korzystać z pomocy prawnej w celu przedstawienia swojego stanowiska w postępowaniu upominawczym oraz ewentualnego zgłoszenia sprzeciwu od nakazu zapłaty.
W przypadku pomocy prawnej podczas egzekucji komorniczej, osoba zainteresowana może ubiegać się o pomoc prawną w celu sporządzenia pism procesowych, reprezentowania dłużnika w postępowaniu upominawczym, czy negocjacje z wierzycielem w celu zawarcia ugody lub rozłożenia długu na raty. W sytuacji, gdy dłużnik zgłosił sprzeciw od nakazu zapłaty, sprawa może zostać przekazana do postępowania zwykłego, gdzie dłużnik będzie miał możliwość przedstawienia swojego stanowiska i zgromadzenia dowodów na swoją rzecz.